Stranica: 1 | Na kraj |
Reply
|
Autor | Tema: Tehnički propis za niskonaponske električne instalacije | 7985 pregleda |
Poštovani kolege,
U poslijednje vrijeme prilikom ispitivanja el. instalacija niskog napona u stambenim i poslovnim objektima opće namjene susrećemo se s projektima u kojima se za zaštitu od indirektnog dodira u kompletnoj instalaciji zahtijeva zaštitni uređaj (ZUDS) nazivne diferencijalne struje Id =30mA. Budući primjena navedenog ZUDS-a tijekom eksploatacije često stvara određene probleme (izbacivanje prilikom uključenja određenih trošila - na pr. PC-a, strojeva za pranje suđa, pećnica, klima komora i sl.) želio bih ovim putem prodiskutirati važeću zakonsku regulativu te s tim u svezi primjenu ZUDS-a odgovarajuće diferencijalne struje.
Tehničkim propisom za niskonaponske el. instalacije (NN RH br. 5/2020), između ostalog, propisuje se obveza primjene norme HRN HD 60364-4-41 (Zaštita od el. udara) te normi HRN HD 60364 iz grupe 7 (Zahtjevi za posebne instalacije ili prostore) i HRN HD 60364-4-42 (Sigurnosna zaštita od toplinskih učinaka - ranije HRN HD 384.4.482 - Zaštita od požara gdje postoje posebne opasnosti ili pogibelj).
Detaljnijom analizom navedenih normi došao sam do sljedećeg zaključka:
Normom HRN HD 60364-4-41 u točki 411.3.2 kao moguća zaštita od indirektnog dodira propisuje se automatsko isključenje u slučaju kvara u određenom vremenu, zavisno o sustavu mreže i nazivnom naponu, pri čemu se ne propisuje vrsta uređaja za isključenje. U točki 411.3.3 navodi se mogućnost primjene ZUDS-a (RCD) kao dopunske zaštite prema točki 415.1 (Id = 30mA). No, točkom 415 objašnjava se da je primjena dopunske zaštite moguća za grupu 7 norme HD 60364,a koja se odnosi na posebne instalacije ili prostore (prostorije s kadom ili tušem, prostori ugroženi požarom, gradilišta, kampovi, marine, fotonaponske elektrane itd.). Ako se uzme u obzir i točka 415.1.1 (Id= 30mA) predmetne norme, nije potupno jasno za koje prostore je potrebno koristiti ZUDS Id=300mA, a za koje ZUDS Id=30mA.
Kao potvrdu navedenog navodim pasus iz knjige "Ispitivanje električnih instalacija niskog napona/211" autora Egona Mileusnića i Bernarda Jineka: ZAŠTITA OD POŽARA - str. 78 - vodovi i kabeli .....moraju se zaštiti s FID-RCD nazivne diferencijalne struje Id = 300mA, a kad trajni kvarovi mogu izazvati požar (npr. stropno grijanje) sa sklopkama Id= 30mA.
Također sam u posjedu Zapisnika sa sastanka održanog dana 18.12.2013.god. u prostorijama Elektrotehničkog društva Zagreb s prisutnim osobama Dr.sc. Željko Novinc,dipl.ing.el., Ante Gobov,dipl.ing.el. i Zlatko Rakonić,et. kojim se sugerira Ministarstvu graditeljstva i prostornog uređenja da uvede u zakonsku regulativu i provođenje između ostalog i zaključak da se u sve razdjelnike krajnjeg potrošača el. instalacija izvedenih prije 1988.god. ugradi strujna zaštitna sklopka Id= 0,3A, osim u vlažnim prostorijama gdje treba ugraditi strujnu zaštitnu sklopku Id= 0,03A.
Na kraju zaključujem temeljem svega gore navedenog da bi bilo tehnički ispravno u prostorima opće namjene (stambeni, poslovni bez posebnih opasnosti) koristiti ZUDS-ove za nazivnu diferencijalnu struju Id = 300mA, a u prostorima s posebnim opasnostima iz grupe 7 ZUDS-ove nazivne diferencijalne struje Id=30mA.
Molim poštovane kolege da svojim sudjelovanjem u diskusiji pripomognu u rješavanju navedenog problema. Ukoliko Komora zauzme određeni stav, isto bi bilo korisno proslijediti na usvajanje odgovarajućim tijelima. Napominjem da je navedeni problem uočen i u Elektroenergetskim suglasnostima u kojima različiti Distributeri na različite jačine propisuju korištenje ZUDS-a za nove el. instalacije (od toga da se ne traži ništa do ZUDS-ova nazivne dif. struje 0,5A; 0,3A i 0,03A). I na kraju, to da su sve ili gotovo sve Norme s obaveznom primjenom temeljem Tehničkog propisa za el. instalacije niskog napona (NN RH br. 5/2020) na engleskom ili francuskom jeziku, izuzev prevedene naslovne stranice, ovom prilikom ne bih puno komentirao.
U Zagrebu, 08.10.2021.god.
POŽAR-INŽENJERING d.o.o. - ZAGREB
Franjo Kolar,dipl.ing.el. E-673
mob: 099/3417-490
e-mail: info@pozar.hr
Franjo nije problem u projektiranju RCD sklopkama 30mA nego u nepravilnom odabiru istih. Upravo zbog toga i sklopke reagiraju i kod novih instalacija. Razlozi su u neodgovarajućem izboru sklopke u projektu i najviše u neodgovarajućem izboru sklopki kod izvođenja ( kao i uvijek problem cijena ). Inače norma ako se ne varam zahtjeva analizu korisnika, analizu namjene i na osnovu toga se onda odlučuje koju sklopku upotrijebiti i na kojim strujnim krugovima. Najlakši i najjeftiniji izbor je jedna sklopka i onda je sve OK. U zadnje vrijeme distibuteri traže RCD sklopku 300 mA kao najmanju. Bilo bi dobro i da komora organizira ili kratko predavanje ili netko da složi pravila ponašanja kod odabira pa bi svima bilo lakše naročito mladim projektantima a i onim malo iskusnijima koji zbog obaveza nisu do kraja proučili ovu tematiku. I da norme na stranim jezicima pokazuju nivo tehničke kulture u nas.
7985 pregleda | ||
Na vrh | Reply |
Postavi odgovor na temu:
Ne možete uređivati postove ili postavljati nove postove na ovu temu: Morate biti ulogirani za korištenje foruma.